top of page

IKONA MATKI BOSKIEJ KAZAŃSKIEJ

Materiał, technika – drewno , tempera, srebro płatkowe
Styl – sztuka ortodoksji
Czas powstania – XIX/XX w.

Autor – warsztat rosyjski
Wymiary - 25,5 cm x 22 cm x 2,5 cm

Opis – podobrazie: wykonane z deski sosnowej, bez kowczegu, lico: wizerunek Matki Bożej i Dzieciatka Jezus w popiersiu, w ujęciu frontalnym. Maria przedstawiona w maforium barwy ciemnej czerwieni, z srebrnymi asistkami i niebieskiej sukni spodniej , ze złotymi obrzeżami. Jezus błogosławiący prawą dłonią, ubrany w czerwony himation i zielony chiton, ze srebrnymi asistkami. Postacie przedstawione na srebrnym, laserowanym złoto tle, z filonkami: wewnętrzną czerwoną, zewnętrzną niebieską, z wizerunkami Anioła Stróża i trzech świętych, usytuowanych po obu stronach na polu. Nimby obrysowane czerwoną i białą linią. Napisy określające czerwone.

Stan zachowania – zły ,odwrocie – opalone w części środkowej, od góry wgłębienie po usuniętym zwęgleniu, deska pęknięta wzdłuż słoja, na skutek mechanicznego uszkodzenia. lico - zaprawa i warstwa malarska , z siatką nieregularnych spękań, powtarzające uszkodzenia podobrazia, odspojone od podłoża, z ubytkami głównie wzdłuż pęknięcia. Warstwa malarska mocno zabrudzona, w partiach osobowych nie zachowana. Z licznymi ubytkami i wtórnymi rozległymi uzupełnieniami. Srebrzenia miejscowo poczerniałe. Laserunki położone nierówno.

 

Ocena. Opinia o ikonie jest ograniczona z uwagi na nieodwracalne zmiany jej oryginalnego wyglądu tj.: rozległe historyczne uzupełnienia, znaczne zniszczenia warstwy malarskiej i wykonane obecnie punktowania i rekonstrukcje. Obiekt był wykonany, na poprawnym poziomie artystycznym, w prowincjonalnym warsztacie malowania ikon, zgodnie z tradycyjną technologią: srebrzenia na pulmencie, wizerunki wykonane systemem podmalunkowym, kolory, wyodrębnione konturem, położone płasko i grubo. O prowincjonalizmie pracowni, wykonującej masowo ikony, świadczy: niedbałe opracowanie odwrocia, przysadzisty kanon postaci, uproszczony, ale swobodny rysunek, sztywna kompozycja widoczna w upozowaniu postaci, linearno –płaszczyznowy modelunek, twardy kontur i ograniczona kolorystyka, oraz stosowanie imitacji złota.

bottom of page