
Grażyna Dzisko-Wadas
historyk sztuki, rzeczoznawca i konserwator ikon, autorka kopii ikon i malarstwa sakralnego. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego.
Doświadczenie zawodowe zdobyła w pracowniach konserwacji zabytków w Olsztynie, oraz w rosyjskich pracowniach ikon w Moskwie, Petersburgu i Kijowie.
Od 1994 roku prowadzi własną Pracownię Ikon. Specjalizuje się w konserwacji ikon i ich naukowym opracowaniu. Uprawniona do wydawania orzeczeń i ekspertyz w zakresie malarstwa ikon. Wykonała udokumentowaną konserwację 900 ikon, wiele kopii i własnych prac twórczo interpretując ikony.
Art historian, Christian icon expert and conservator, artist creating hand-painted reproductions of icons and ecclesiastical paintings. Graduate of Warsaw University. Professional experience gained in Poland’s State Conservation Ateliers, and in Russian icon painting studios based in Moscow, Kiev and St. Petersburg. Has run her own Icon Painting Studio for 30 years. Specializes in icon conservation and research. Has carried out documented conservation of 900 icons, produced numerous copies and original works inspired by icons.
Historyk sztuki, rzeczoznawca ikon, konserwatorka i artystka łącząca w pracy zawodowej trzy dziedziny działalności:
- konserwację malarstwa ikon
- naukowe opracowanie ikon, wykonywanie ekspertyz,
- twórczość własną, malowanie ikon i obrazów.

1.Historia sztuki
Historyk sztuki (Uniwersytet Warszawski, nr dyplomu 5521), Rzeczoznawca Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków (nr 64) uprawniony do wydawania orzeczeń i ekspertyz w zakresie malarstwa, specjalista malarstwa ikon.
Zajmuje się profesjonalną dokumentacją dzieł sztuki, wykonuje ekspertyzy i wyceny. Posiada stosowne referencje udzielone przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, dyrektora: Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum Ikon w Wojnowie. Udziela porad przy kupnie i sprzedaży malarstwa ikon, oraz porad konserwatorskich, dotyczących eksponowania i oprawy. Autorka dokumentacji naukowych, publikacji i ekspertyz dotyczących ikon. Jako znawca ikon, przedmiotów kultu i adoracji staroobrzędowców , zachowanych, unikatowo w Europie, w pierwotnej przestrzeni kulturowej, opracowała naukowo i wykonała autorską konserwację obiektów w kaplicy klasztornej i wiejskiej w Wojnowie na Mazurach.
Publikacje, min. z opisem prac konserwatorskich w:
Ikony staroobrzędowców[w:] Biuletyn SKZ, z.3, Toruń 2005, s.21-34.
Ikona bramna Chrystusa Pankrokratora [ w:]Biuletyn SKZ, z. 5,Olsztyn 2006, s.33-39
Ikona bramna Trójcy Świętej z Wojnowa [w:] Biuletyn SKZ , z.5, Olsztyn2007, s. 30-42.
Ikony Archaniołów [w:] Biuletyn SKZ, z. 6, Olsztyn 2008, s. 167-178.
Ikona Otieczestwa [w:] Biuletyn SKZ , z.7-8. Olsztyn 2010, s. 15- 22.
Obraz Opłakiwanie z Ukty. Atrybucja i datowanie.[w:] Biuletyn SKZ,z.10-11, Olsztyn 2013, s. 107-113.
Konserwacja obrazu Opłakiwanie z Ukty. .[w:] Biuletyn SKZ,z.10-11, Olsztyn 2013, s. 114- 118.
2.Konserwacja
Trzydziestopięcioletnia praktyka w zawodzie konserwatora malarstwa ikon, doświadczenie uzyskane w pracy w Pracowniach Konserwacji Zabytków w Pracowni Konserwacji Dzieł Sztuki w Olsztynie, oraz u mistrzów rosyjskich w Moskwie, Petersburgu i Kijowie.
Wykonała konserwacji wielu obiektów zabytkowych w kraju( głównie przy zabytkach pn- wsch. Polski) i za granicą (Słowacja, Łotwa, Rosja, Ukraina, Białoruś), w tym prace pozłotnicze na Zamku Królewskim w Warszawie, polichromowanych drewnianych stropów z XVII wieku w kościołach w Klewkach i Dąbrównie.
Specjalista konserwacji ikon. Wykonała udokumentowaną, samodzielną konserwacji ponad dziewięciuset ikon, głównie polskich, rosyjskich i ukraińskich, z kolekcji prywatnych, muzeów państwowych, min. Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie ( w uznaniu dla pracy otrzymała tytuł Mecenasa Muzeum Warmii i Mazur w 2010), i prywatnych, min. Muzeum Ikon w Wojnowie. Jako znawca ikon staroobrzędowców , zachowanych unikatowo w Europie, w pierwotnej przestrzeni kulturowej, opracowała naukowo i wykonała autorską konserwację obiektów w kaplicy klasztornej i wiejskiej w Wojnowie na Mazurach.
Jest również autorką konserwacji najcenniejszego obrazu pn- wsch. Polski – renesansowego Opłakiwania z kościoła w Ukcie.
3.Malarstwo
W twórczości własnej nawiązuje ikonografią i techniką wykonania do wcześniej konserwowanych prac, przedstawiając nową interpretację tematów. Maluje ikony patronackie, jak również upamiętniające ważne wydarzenia. Wykonuje kopie ikon z zachowaniem oryginalnych technologii.